Deklaracja dostępności
Zakład Aktywności Zawodowej „Ośrodek Sportu i Rehabilitacji” w Białych Błotach zobowiązuje się zapewnić dostępność Biuletynu Informacji Publicznejoraz strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie ma zastosowanie do strony internetowej Zakładu Aktywności Zawodowej www.zaz.bialeblota.pl
DATY PUBLIKACJI I AKTUALIZACJI
- Data publikacji strony internetowej : 13.10.2016r.
- Daty aktualizacji są wprowadzane na bieżąco.
- Oświadczenie sporządzono dnia 31.01.2021r. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny
- Data ostatniego przeglądu deklaracji: 27 marca 2025 r.
STAN DOSTĘPNOŚCI CYFROWEJ
Ta strona internetowa jest zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Pod koniec roku 2024 wykupiono portal administracji publicznej oparty o 2ClickPortal. Obecnie trwają jeszcze czynności polegające na uzupełnianiu i wprowadzaniu wszystkich informacji i danych. Portale wykonane są w technologii RWD i PWA. Portale poza dostosowaniem rozdzielczości do ekranów urządzeń mobilnych (RWD), otrzymały również cechy aplikacji mobilnej (PWA) szybkie a zarazem szerokie rozpowszechnianie informacji o produktach, ich właściwościach oraz cenach. Powiadomienia Web PUSH – Portale 2ClickPortal posiadają cechy aplikacji mobilnej w tym także powiadomienia PUSH, które są doskonałym sposobem powiadamiania użytkowników, w czasie rzeczywistym, o zamieszczonych aktualnościach z możliwością przejścia do ich pełnej treści w portalu. skrócenie czasu obsługi klienta. Ciągle aktualny system zgodny z wymogami prawnymi i WCAG 2.1 – system zawsze jest dostosowywany do aktualnych regulacji prawnych i wymogów w zakresie dostępności treści stron WWW dla użytkowników niepełnosprawnych, dostosowanie oferty do indywidualnych potrzeb klientów, poprzez poznanie ich oczekiwań i preferencji. Witryny funkcjonujące w oparciu o usługę 2ClickPortal, są codziennie aktualizowane, rozwijane i wspierane technicznie w trybie ciągłym.
W najbliższym czasie zostanie jeszcze wprowadzone tłumaczenie na język migowy treści dotyczących części informacyjnej o działalności zakładu.
SKRÓTY KLAWIATUROWE
Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki
INFORMACJE ZWROTNE I DANE KONTAKTOWE
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt.
Osobą wskazaną do kontaktu jest Agnieszka Chylewska, adres poczty elektronicznej kierownik@zazbialeblota.pl
Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 797 433 838 . Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie podaj:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie.
Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich.
DOSTĘPNOŚĆ ARCHITEKTONICZNA
- Siedziba Zakładu Aktywności Zawodowej „Ośrodka Sportu i Rehabilitacji” w Białych Błotach znajduje się na ul. Centralnej 27a w Białych Błotach na terenie ogrodzonym, na którym znajduje się parking.
- W odległości 500 m znajduje się komunikacja publiczna – autobus miejski – linia nr 42 i 91
- Zakład prowadzi działalność wytwórczo-usługową (nie jest urzędem dostępnym każdej osobie), na terenie którego odbywa się produkcja. Niewiele osób ma wstęp na produkcyjną część zakładu i odbywa się to w obecności pracownika zakładu. W zakładzie zatrudnione są osoby z niepełnosprawnością i z uwagi na specyfikę pracy nie możemy zatrudniać osób wszystkimi rodzajami niepełnosprawności np. niewidomych. Dostępność zapewniona jest dla wszystkich zatrudnionych w zakładzie pracowników.
- Obiekt składa się z budynku parterowego połączonego z salą gimnastyczną oraz dobudowanej części jednopiętrowej. Usytuowanie budynku umożliwia bezproblemowe dotarcie do zakładu wszystkim osobom, również tym ze szczególnymi potrzebami. Ciągi piesze prowadzące do wejść budynku są w dobrym stanie technicznym.
- Budynek posiada trzy wejścia: wejście główne, od tyłu budynku ( w części dobudowanej), 2 wejścia przez salę gimnastyczną : pierwszej wejście od frontu , drugie wejście od tyłu budynku.
- Wszystkie wejścia do budynku są dostosowane dla osób z dysfunkcją narządu ruchu. Do każdego wejścia prowadzą 2-3-stopniowe schody oraz podjazd dla osób niepełnosprawnych. Do pochylni można dojechać drogą bez barier architektonicznych. Strefa wejściowa jest zadaszona. Drzwi wejściowe są jednoskrzydłowe, o odpowiedniej szerokości.
- Przed głównym wejściem znajduje się dzwonek do celu przywołania pracownika, który udziela wszelkiej pomocy osobie niepełnosprawnej
- Przed budynkiem, na terenie zakładu, znajduje się parking dostępny dla osób z niepełnosprawnością. Przy wjeździe znajduje się znak pionowy informujący o miejscach parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
- W budynku znajduje się klatka schodowa. Schody wyposażone są w balustrady oraz poręcze. Po lewej stronie od wejścia głównego znajduje się winda. W windzie wykonana jest sygnalizacja dźwiękowa z komunikatami głosowymi informującymi o kierunku jazdy windy (góra, dół) oraz alarmem w razie awarii. Na wprost drzwi znajduje się tablica informacyjna. W zakładzie planowana jest rozbudowa i modernizacja. Projekt jest w trakcie realizacji. W związku z powyższym na tym etapie nie zakupiono jeszcze tablicy wizualno-dotykowo-głosowej, ponieważ w najbliższym czasie nastąpią duże zmiany w zakresie organizacji pomieszczeń. Obecnie zamontowana jest tablica informacyjna wizualna.
- Wszystkie ciągi komunikacyjne mają odpowiednią szerokość i nie posiadają utrudnień w postaci progów. W przejściu na teren sali gimnastycznej znajduje się niewielki próg, który jest oznaczony kolorem kontrastującym. Krawędzie stopni schodów wyróżniają się kolorem kontrastującym z kolorem posadzki. Wszystkie drzwi mają odpowiednią szerokość i są przystosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich czy o kulach.
- Na terenie zakładu znajdują się trzy toalety z dużą przestrzenią manewrową dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich czy korzystających z przedmiotów ortopedycznych. Drzwi są odpowiedniej szerokości, wejście nie ma progu. Umywalka jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach (odpowiednia przestrzeń pod umywalką). W tych toaletach przy misce ustępowej zamontowane są uchwyty, a w jednej z nich obustronne uchwyty uchylne. W toaletach zamontowane są systemy przywołujące z sygnalizatorami akustyczno – optycznymi.
- Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Wprowadzono w tym zakresie procedury.
- W zakładzie są dwie osoby po przeszkoleniu z języka migowego. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących – co jest spowodowane koniecznością rozbudowy i modernizacji całego zakładu oraz zmian funkcjonalności pomieszczeń. Dokonanie zmian na tym etapie jest nieekonomiczne i nietrwałe.
- Budynek posiada 3 drogi ewakuacyjne, dobrze oznakowane w postaci strzałek i piktogramów.
- W sekretariacie zakładu dostępna jest elektroniczna lupa powiększająca oraz przenośna pętla indukcyjna.
- Na bieżąco aktualizowana jest Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego. Wprowadzono procedury ewakuacji osób przebywających na terenie zakładu uwzględniając osoby ze szczególnymi potrzebami. Wszyscy pracownicy kadry są przeszkoleni w zakresie ewakuacji oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. W celu umożliwienia ewakuacji osobom z niepełnosprawnością ruchową obiekt został wyposażony w matę ewakuacyjną. W budynku zainstalowano dźwiękowo – wizualny system powiadamiania alarmowego o zagrożeniu pożarem.